A Magyar Borszakírók Köre néhány tagjával a Zwack Múzeumba voltunk hivatalosak. Kérdezheti(te)k, hogy mi köze a bornak az unikumhoz, a tömény italhoz? Lehet bizony köze! Mert: ha a gasztronómiát vesszük alapul, akkor – a legújabb trend szerint – kellemes aperitif (mondjuk 1 deciliter száraz szamorodni, vagy száraz pezsgő) után az ételhez illő kellemes borok végén az élvezetek lezárásaként jöhet egy finom Unicum. Mondjuk a legújabb fajta, a Riserva. Mert annak kóstolójának apropójából voltunk ott.
De előtte még tokaji borokat kóstoltunk. Hogy mi köze az unikumnak a tokaji borokhoz? Sok. Zwack Péter gyerekei közül Sándor folytatja az elhunyt édesapa hagyományát, a likőr gyártását, míg testvére, Izabella Tokajra költözött, és 1995 óta ott irányítja a Dobogó Pincészetet és a 6 hektárnyi gazdaságot. Ez a terület kicsi, de kis helyen is tudnak nagy borokat készíteni. Tapasztaltuk, nyugtáztuk.
Ugyanis: a száraz Furmint fűszeres illatával, zamatjával kellemes perceket jelentett a számunkra. A második tételnél, ha nem is csodálkoztunk, de elismerően csettintettünk. Mert: figyelj(en) csak: ez nem volt más, mint vörös bor, még pedig Pinot Noir! Vörösbor Tokajból? Na, ez igazi unikum! És milyen finom!
Aztán jött a korona az eddigiekre, az Unicum Riserva! A hagyományos Unicumot 8 hónapig hordóban érlelik, ezt követően tokaji aszú hordóba teszik. És: 99 százalék unicumhoz 1 százalék tokaji aszút adnak, így érlelik még 3 hónapig. A végeredmény fenséges! Nem tiltakoztunk a visszakóstoló lehetősége miatt!
Zárásként lementünk a pincében található gyártósorra, tanulmányoztuk a készítés folyamatát, közben a jellegzetes unikum és az unikum szilva szüretlen változatát is teszteltük.
Jó volt. Miként az ott töltött idő is.
Tanulság: az Unicum az tényleg unikum!